Jdi na obsah Jdi na menu
 

    Litomyšlský symfonický orchestr je amatérské img_0006-2.jpghudební sdružení, které má za svou více než šedesátiletou existenci za sebou mnohá vystoupení a to i s významnými sólisty (např. B. Krajný, E. Haken, J. Svěcený, L. Čepický, I. Ženatý, R. Rokl, B. Matoušek aj.)

Počátky orchestrální hudby v Litomyšli spadají až do roku 1876, kdy byla svépomocí provedena Smetanova Prodaná nevěsta. Stálý orchestr pak byl v Litomyšli zimg_0003-2.jpgaložen v roce 1912. Prvním dirigentem byl B. Šťastný. Po první světové válce se orchestr obnovil v roce 1922 pod vedením J. Metyše. Ten pozvedl orchestr na vysokou úroveň. Pod jeho vedením spolupracoval orchestr s takovými sólisty, jako byli M. Podvalová, V. Zítek, B. Heran nebo F. Ondříček. V letech 1930-44 byly kompletně provedeny opery Dráteník, Vodař, Dvě vdovy, Prodaná nevěsta, Dalibor a V studni. Uskutečněny byly dokonce i některé rozhlasové nahrávky.

img_0001-2.jpgOd roku 1946 soubor vystupuje již bez přerušení kontinuity. V letech 1947-61 působili s LSO téměř současně hned tři dirigenti (J. Metyš, L. Kasal, P. Čotek). V osobě L. Kasala dostal orchestr vedoucího, který absolvoval několik hodin dirigování dokonce u V. Talicha.

img_0002-2.jpgSvůj dnešní název používá LSO od roku 1958. Roku 1968 přivedl dirigent Jan Doležal ke spolupráci s orchestrem hosty z brněnského Státního divadla (dnes Národní divadlo v Brně). S jeho členy orchestr spolupracuje dodnes (převážně s hráči na dechové nástroje). Při větším obsazení dále orchestr navázal spolupráci s kolegy z širokého okolí (z Vysokého Mýta, Chocně, Hradce Králové, Svitav, Ústí n. Orlicí apod.)

img_0005_cr-1-2.jpgRepertoár orchestru tvoří skladby od baroka po 20. Století. Provedena byla i taková díla jako Beethovenova 5. symfonie, 4. a 5. klavírní koncert, Haydnova symfonie Na odchodnou, Schubertova Nedokončená symfonie nebo Mozartova Symfonie č. 39 Es dur. Dramaturgie LSO se cíleně zaměřuje jak na interpretaci děl již známých a osvědčených, tak na uvádění nových nebo již zapomenutých skladeb. Orchestr má na svém kontě již několik premiér regionálních autorů (M. Toušek, D. Lukáš).

Od roku 1994 je veškerá činnost souboru organizacně i finančně podporována a řízena Nadačním fondem Litomyšlského symfonického orchestru.